OBECNA SYTUACJA W KRAJU…

autor: #POJEJSTRONIE
3 minuty ⤵️ – czas czytania

Dziś bardzo poważny temat…

Wczoraj umieściłem ten tekst na moim Instagramie (https://www.instagram.com/radca_prawny_plasota/), wklejam też tu dla tych z Was, którzy tam nie zaglądają 🙂 „Zło dobrem zwyciężaj” – popularne hasło obecnie, ale każdy kto potrafi obserwować to co się dzieje od kilkunastu lat doskonale wie, że jest to tylko zaklinanie rzeczywistości… Same hasła nic nie dadzą…Przed pojawieniem się na IG często zaglądałem na Twittera. Fajne miejsce, aby poznać merytoryczne argumenty każdej strony, w każdym sporze społecznym, tylko że to jakieś 3% każdego wątku, reszta to wyzywanie, hejt, groźby i zbijanie lajków na poniżeniu „rozmówcy”.

Do tego naczelni hejterzy, którzy potworzyli wokół siebie „zakony” wielbicieli. Jedni hejtują wprost, inni bardziej „subtelnie”, ale skutek taki sam… Wielu pod nazwiskiem, ze zdjęciem, do namierzenia w 2 minuty via Google. Są to zarówno znane postacie z realnego życia jak i „celebryci” hejtu wykreowani w necie na poniżaniu innych… Od lat działają bezkarnie zatruwając umysły ludzi. Na FB jest podobnie. Podobnie łatwo też namierzyć wiele z tych osób. „Nasze” dzieci… skala przemocy i hejtu wśród nich, to tylko odzwierciedlenie tego co dzieje się w świecie dorosłych. Oczywiście od lat nikt z tym nic nie robi. A dlaczego? Bo przykład idzie z góry. Czy politykom zależy, aby załagodzić taką sytuację? Na chwilę, po szokującym wydarzeniu tak, ale długofalowo absolutnie… Przerabialiśmy to po śmierci JP II czy po katastrofie w Smoleńsku.

Dużo łatwiej pozycjonować się w skłóconym społeczeństwie, dużo łatwiej zdobywać wyborców szczując „swoich” na „obcych”, wtedy naprawdę mało potrzeba dać z siebie, aby zdobyć władzę. Przez to zamiast społeczeństwa mamy dziś dwa wrogie plemiona. Nie jest to wbrew pozorom nowe w Polsce. Kto zna historię ten wie, że tak już było i za każdym razem źle się kończyło. „Historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła”… Piłsudski mawiał: „Polacy nie są zorganizowanym narodem, wobec czego znaczy u nich więcej nastrój niż rozumowanie i argumenty; sztuką rządzenia Polakami jest zatem wzniecanie odpowiednich nastrojów”. Jakże to trafne i ponadczasowe…Taka strategia długofalowo jest zgubna, bo kto by nie rządził to koncentruje się tylko na czasie do następnych wyborów. Nie mamy celów nadrzędnych, strategicznych. Edukacja, zdrowie, obronność(!), energia, ekologia itd. – NIC. Wszystkie projekty wdrażane do czasu zmiany władzy. Wywrotka i w drugą stronę, a strategiczne zmiany wymagają lat pracy. Wynik tego taki, że co chwila mamy dowody na to, że państwo nie działa. Od tragedii do tragedii. Do tego dochodzi to, że jesteśmy mistrzami w obchodzeniu procedur. Wdrożyć na papierze i omijać jak się da – to nasza specjalność.

No i jeszcze zero samokrytyki. Zawsze winny ktoś inny, nigdy ja. Zawsze milion wytłumaczeń i zero faktycznych wniosków. Niestety obecna narracja polityczna tylko to wzmaga – dowalić drugiej stronie – tak się obecnie rozwiązuje problemy.

Oczywiście są i pozytywy związane z prywatną inicjatywą, w tym jeden ogromny – organizacje społeczne – potrafimy działać razem, gdy mamy szczytny cel, ale hejt nawet to potrafi psuć, bo wielu naiwnych ludzi ulega manipulacji i staje się „żołnierzami” w wykreowanym konflikcie…

Niepokoi mnie bardzo to, że nie potrafimy docenić tego, że ostatnie 30 lat to najlepszy okres w dziejach Polski od dawna, ale to wiecznie trwać nie będzie. Znowu warto spojrzeć wstecz i zdać sobie sprawę z naszej sytuacji geopolitycznej… Przecież to, że się wzajemnie zwalczamy tylko nas osłabia… A kto na tym zyskuje?

Ostatnie tragiczne wydarzenie i to co się po nim dzieje, to nienawistne szaleństwo w internecie, ale i w realnym życiu – w rozmowach ludzi, to tylko kolejny kamień milowy, kolejny kawałek drewna dorzucony do ognia, który trawi Polskę, i który jest już chyba nie do ugaszenia…Smutna jest tego świadomość…

——————————————-

Zastanawialiście się nad tym?

Co o tym myślicie?

Jeśli chcesz włączyć się do dyskusji, zapraszamy na nasze SM: Facebook, Instagram, LinkedIn. 🙂💐👍

Możesz również polubić

Napisz komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.