STOP DYSKRYMINACJI SAMODZIELNYCH MATEK

autor: #POJEJSTRONIE
3 minuty ⤵️ – czas czytania

Chciałbym Wam przedstawić pewną inicjatywę.

„Samotne matki wysyłają do prezydenta list z trzema postulatami i ostrzegają: „Wyjdziemy na ulicę”

„Występujemy z gorącym apelem o wgląd w sytuację kobiet samotnie wychowujących dzieci. Nie prosimy o prezenty, nie chcemy jałmużny, żądamy jedynie sprawiedliwego traktowania wszystkich dzieci w Polsce” – piszą samotne matki w petycji, którą dzisiaj chcą skierować do prezydenta Andrzeja Dudy.”

„Uważają, że „podcina się im skrzydła, rzuca kłody po nogi”. Czują się dyskryminowane w obliczu nowych przepisów (np. uprawniających do pobierania świadczenia 500+ na pierwsze dziecko). Dlatego napisały petycję, pod którą podpisało się prawie 100 tys. osób.” W petycji mamy postulują o:

✔️ Sprecyzowanie definicji “samotnej matki”

„Obecnie według prawa samotną matką nie jest matka, której przysługują świadczenia alimentacyjne. Dlatego np. kobieta, która bezskutecznie próbuje od ojca dziecka uzyskać zasądzone alimenty, wg prawa samotną matką nie jest i nie należy się jej pomoc.”

✔️ Podniesienie kryterium dochodowego uprawniającego do pobierania świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego

„Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł. To kryterium obowiązuje od lat mimo, że w tym czasie kilka razy podniesiono płacę minimalną. Podwyżka płacy dla wielu matek oznacza więc utratę Funduszu. „Jest to karygodne i niedopuszczalne, by z powodu kilkudziesięciu złotych pozbawić dziecko dodatkowych pieniędzy, które przeznaczane są na jego wychowanie, edukację, codzienne potrzeby oraz wyrównany start w życiu. Nie godzimy się na to, by kobieta samotnie wychowująca dziecko, zarabiająca najniższą krajową, musiała utrzymać dom, dziecko i siebie za nieco ponad 1530 zł netto, często żyjąc na krawędzi ubóstwa” – piszą samotne matki w swojej petycji.”

✔️ Podniesienie kryterium dochodowego uprawniającego samotne matki do pobierania świadczeń 500+ na pierwsze dziecko

„Podniesienie płacy minimalnej wiąże się także z przekroczeniem progu dochodowego uprawniającego do pobierania 500+ na pierwsze dziecko (800 zł w przeliczeniu na członka rodziny). Zwiększenie dochodów to najczęstszy powód utraty świadczenia. Jak piszą samotne mamy w petycji: „Prawie 156 tys. rodzin w tym roku straci prawo do świadczenia 500+ na pierwsze dziecko. Niestety, najczęściej będą to samotne mamy. (…) Według nas jest to kara dla tych kobiet, które zdecydowały się pracować i zarabiają pensję minimalną. Jest to bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe. Nie godzimy się na taką dyskryminację!

”Co ważne, konsekwencją zignorowania przez prezydenta ww. postulatów mają być protesty uliczne.

Za pomysłem stoi Pani Anna Lose i JAK Mama

Hmm… jest to chyba najlepiej zorganizowana wspólna akcja samodzielnych mam od dłuższego czasu.

Tu macie link do pełnej treści listu, który możecie podpisać:https://secure.avaaz.org/…/Anna_Lose_Grupa_Samotne…/Działając zawodowo spotykam się na co dzień z tymi wszystkimi niesprawiedliwościami dotykającymi samodzielne mamy.

Mam nadzieję, że tym razem politycy zauważą ten palący problem… szczególnie, że trwa właśnie rok wyborczy…

——————————————-

Widzicie potrzebę zmiany przepisów w powyższym zakresie?

Jakie jeszcze niesprawiedliwości ze strony Państwa spotykają samodzielne mamy?

Jak myślicie, czy ta inicjatywa ma szansę powodzenia?

Jeśli chcesz włączyć się do dyskusji, zapraszamy na nasze SM: Facebook, Instagram, LinkedIn. 🙂💐👍

Napisz komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.