DZIECKO W SYTUACJI ZAGROŻENIA WOJNĄ – PASZPORT

autor: #POJEJSTRONIE
0,5 minuty ⤵️ – czas czytania

Drogie Mamy,dziś temat wywołany wieloma Waszymi zapytaniami, które dostałem od wczoraj.

Pytacie jak wyrobić dziecku PASZPORT, by w razie zagrożenia sprawnie ewakuować się poza granice, w sytuacji gdy ojciec dziecka nie zgadza się na to.

Po pierwsze uważam, że nigdzie się z PL 🇵🇱 nie będziecie musiały ruszać bo nie nastąpi zbrojna agresja na nasze ziemie.

Oczywiście rozumiem, że w związku z dramatycznymi wydarzeniami tuż za naszymi granicami, z ostrożności chcecie zadbać o dokumenty dzieci, które pozwolą Wam na sprawny wyjazd z kraju i uzyskanie pomocy zagranicą. 🛂

Aby uzyskać paszport dla dziecka oboje rodzice muszą być obecni przy składaniu wniosku, ale odebrać paszport może już jeden z nich.

Gdy drugi rodzic odmawia, jest nieobecny w życiu dziecka lub unika tematu to zabezpiecz dowodowo swoje zapytanie do niego i ewentualną odmowę (np. zrzuty korespondencji sms) i złóż wniosek do sądu rodzinnego o wydanie zezwolenia na wydanie paszportu dla dziecka ⚖️Wniosek do sądu wymaga uzasadnienia – zazwyczaj wystarczą plany turystyczne, a w obecnej sytuacji jasne jest, że paszport jest niezbędny także na wypadek konieczności pilnej ewakuacji.

Zezwolenie sądu zastąpi zgodę drugiego rodzica i trzeba będzie je okazać w urzędzie przy składaniu wniosku o paszport.

⚠️ UWAGA!

Zazwyczaj „standardowe” ograniczenie władzy rodzicielskiej nie wystarcza do wyrobienia paszportu bez zgody rodzica ograniczonego we władzy i niezbędne jest dodatkowe rozstrzygnięcie sądu!

➡️ W sytuacji ograniczenia władzy rodziecielskiej w zakresie ograniczenia powinno znaleźć się wyraźne stwierdzenie, że drugi rodzic nie ma prawa decydować o wydaniu paszportu dla dziecka ⬅️

Oczywiście i bez paszportu w sytuacji ekstremalnej jaką jest wojna będziecie mogły wyjechać z dziećmi, ale posiadanie tego dokumentu znacznie to wam ułatwi.

Jeśli chodzi o zgodę sądu to postępowanie będzie trwało do kilku miesięcy.

Natomiast wniosek o dowód osobisty dla dziecka może w jego imieniu złożyć jeden rodzic – nie jest wymagany podpis i obecność w urzędzie drugiego z rodziców. Obecnie po UE możemy przemieszczać się bez paszportu i sam dowód osobisty wystarczy, ale w dzisiejszych niespokojnych czasach różnie może być…

A Ty masz paszport dla swojego dziecka? 🤔

Czujesz się bezpieczna w obecnej sytuacji? 🙄

.

.

PS

Warto przesłać ten post dalej i zapisać – może komuś przyda się ta wiedza.

Jeśli chcesz włączyć się do dyskusji, zapraszamy na nasze SM: Facebook, Instagram, LinkedIn. 🙂💐👍

Możesz również polubić

Napisz komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę.